Cunoscutul
festival inițiat de Fundația Social-Cultural ”MIORIȚA” din Odobești-Vrancea, Liga Scriitorilor din
Vrancea (1998) și revista ”SALONUL
LITERAR”, aflat la a treia ediție, și-a desemnat premianții după ce juriul a
avut de citit peste cinci zeci de cărți ale participanților.
S-au acordat următoarele diplome:
SECȚIUNEA POEZIE:
-Premiul SPECIAL AL JURIULUI: LUCIAN ȘTEFAN pentru volumul ”ASCUNSE ÎN VĂZUL
TUTUROR”;
-Premiul I : MOSCU MARIN pentru volumul ”PETE
DE LUMINĂ PE FEREASTRA VIEȚII”;
-Premiul II : VALERIU VALEGVI pentru volumul ”OCTOMBRIE
RELOADED”( 2013);
-Premiul II: TEO CABEL pentru volumul ”MERG
MAI DEPARTE”(2012);
-Premiul II: TRAIAN VASILCĂU pentru volumul ”SFEȘNIC
ÎN RUGĂCIUNE”(2012);
-Premiul II: MARIANA ROGOZ STRATULAT pentru
volumul “FOC ȘI APĂ”(2014).
Menționăm ca la Premiul al II-lea, juriul a hotărât,
ținând cont de perioada când au apărut
volumele, să acorde câte un loc-chiar două- pentru fiecare an).
-Premiul III: GEORGETA MUSCĂ OANA pentru volumul ”REGINE
EFEMERE”;
-Premiul III: IONEL NISTOR pentru volumul ”HORA
SENTIMENTELOR”;
-Premiul SPECIAL : HRISTACHE LUNGU pentru volumul ”CARTEA INIMII”.
SECȚIUNEA ROMAN:
-Premiul SPECIAL AL JURIULUI: IOAN DUMITRU DENCIU pentru
romanul ”CREȘTINĂTATE„ ;
-Premiul I : VALENTIN POPA pentru volumul ”SERATA
CRĂIȚELOR”;
-Premiul II: IOAN GH. TOFAN pentru volumul ”PIAȚA
VECHE”;
-Premiul III: ANA MARIA BENTEA pentru volumul ”ULTIMA
DRAGOSTE A LUI DON PETRO”.
SECȚIUNEA CRITICĂ LITERARĂ
-Premiul SPECIAL AL JURIULUI: MIRCEA DINUTZ (post mortem), pentru volumul ”EDITORIALE”;
-Premiul I : ANA MARIA CORNILĂ-NOROCEA pentru volumul ”IDENTITĂȚI CRITICE”.
SECȚIUNEA ESEU
-Premiul I: PETRE ISACHI pentru volumul ”DESPRE MINE ȘI DALILA”.
SECȚIUNEA PUBLICISTICĂ
-Premiul I : VASILE LEFTER pentru
volumul ”CU OCHII ÎN PATRU”.
SECȚIUNEA CARTEA DE CĂLĂTORIE
-Premiul I : RODICA LĂZĂRESCU pentru volumul ”CĂLĂTORIE ÎN JURUL FIINȚEI TALE”.
SECȚIUNEA MEMORIALISTICĂ
-Premiul SPECIAL AL JURIULUI: VICTOR ACIOCÂRLĂNOAIEI pentru volumul ”DUMNEZEU A MURIT ÎN
BĂRĂGAN”;
-Premiul I : ȘTEFAN JURJA pentru volumul ”ZBUCIUM ȘI REGĂSIRE”.
SECȚIUNEA ISTORIE LITERARĂ
-Premiul I : ILIE ZANFIR pentru volumul ”GALAȚIUL ÎN SPAȚIUL
CULTURAL NAȚIONAL”.
SECȚIUNEA DICȚIONAR LITERAR
-Premiul I : PETRE ABEABOERU pentru volumul ”CONSTELAȚII LITERARE
VRÂNCENE”.
Diplomele vor fi
înmânate de către președintele
juriului pe data de 17 octombrie 2014, la orele 10,30, în cadrul Festivității
de lansare a volumului ”OPERA OMNIA” și
a romanului ”JURNALUL UNUI SINGURATIC” ale scriitorului CULIȚĂ IOAN
UȘURELU, la Casa de Cultură a orașului
Panciu.
Președintele juriului-C.I. UȘURELU, redactor șef al
”Salonului literar”